Yüklenirken Lütfen Bekleyiniz...

Celal İsmail Bilgiç Kanserden Korunma

Ankara Umut Hastanesi’nde görev yapan Genel Cerrah Prof. Dr. Celal İsmail Bilgiç, halkı bilinçlendirmek için kanserden korunma yollarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kansere yakalanma  riskinin son dönemlerde 20’li yaşlara kadar düştüğünü açıklayan Bilgiç, bol oksijenli ortamlarda bulunmanın, sağlıklı beslenmenin ve spor yapmanın önemini vurguladı.
 
BİLGİÇ,“HAYAT TARZINIZI DEĞİŞTİREREK KANSERE YAKALANMA RİSKİNİZİ AZALTABİLİRSİNİZ”
 
Ankara Umut Hastanesi’nde görev yapan Genel Cerrah Prof. Dr. Celal İsmail Bilgiç, kanserden korunma yollarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Geçtiğimiz gün basın mensupları ile bir araya gelerek açıklama yapan ve halkı bilgilendirmeyi amaçlayan Bilgiç, “Kanser genetik faktörler ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı bir hastalıktır. Genetik faktörleri düzeltemeyebiliriz. Bu genetik faktörlerin önüne geçmek zor olabilir ama hayat tarzınızı değiştirerek kansere yakalanma riskinizi çok azaltabilirsiniz. O yüzden genetik faktörlere bağlı birtakım öngörülerle hastaları yönlendiriyoruz, bilinçlendiriyoruz, çevresel faktörleri de hasta olmadan önce anlatarak kanserin önüne geçebileceklerini söylüyoruz.
 
Mesela genetik faktörlerde neler yapabiliriz? Bayanlardan en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Eğer meme kanseri bayanın annesinde ablasında ailesinde meme kanseri öyküsü varsa bu kişide meme kanseri taramasını erken yaşta başlatıp erken dönemde tanı koyarak önüne geçebilir. 25 yaşından itibaren kendi kendinize meme muayenesi mutlaka yapın ve en ufak bir şüphede kontör kontrolüne gidin. Çevresel faktörler neler olabilir? Sigara içme alışkanlığı; akciğer kanseri dünyada görülen en sık kanser türüdür. Bir emme kanseri gibi tarama programı yok, o yüzden sigara içmeyi bırakarak kanserin önüne geçmiş olabilirsiniz.
 
Nikotin dışında diğer zararlı maddeler kanser oluşumuna neden oluyor. Bol oksijenle yaşamak çok önemlidir. Bunun dışında beslenme alışkanlıkları çok önemli. Meyve ve sebzeleri dönemine uygun şekilde yemek gerekir. Alkole gelecek olursak, alkolün çok fazla kullanılması sonucu siroz hastalığı, karaciğer hastalıkları gerçekleşme riski yüksektir. Özellikle çok fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Hareket ve beslenmeyle ilgili olarak üzerine konuşulacak çok şeyler var ama biz hastalarımıza düzenli spor yapma ve bol oksijenli ortamlarda bulunmayı tavsiye ediyoruz. Stresten ve özellikle sigaradan uzak durma konusunda uyarılarda bulunuyoruz.” diye konuştu.