Yüklenirken Lütfen Bekleyiniz...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI BÖLÜMÜ

Bölümümüzde yeni doğan, bebek, çocuk ve genç ergenlik dönemi koruyucu sağlık hizmetleri ve teşhis ve tedavi edici sağlık hizmetleri verilmektedir. Çocuklarda görülen sağlık sorunları, ebeveynlerle yakın işbirliği ile samimi ve şeffaf bir ortamda en kısa ve kolay yoldan çözüme ulaştırılabilmektedir.

Takip, Teşhis ve Tedavi

 •          Büyüme ve Gelişmenin Değerlendirilmesi ( Sağlıklı Çocuk İzlemi )  
 •          Koruyucu sağlık hizmetleri
 •          Teşhis ve tedavi sağlık hizmetleri
 •          Çocukluk dönemi hastalıkları
 •          Yüksek ateş
 •          Tekrarlayan ve geçmeyen öksürük
 •          Zatürree
 •          Hırıltı, astım, bronşit
 •          Alerjik Akciğer Hastalıkları
 •          Alerjik Hastalıkların Teşhis Tedavi ve Takibi
 •          Alt ve Üst Solunum Hastalıkları  
 •          İştahsızlık, büyüme geriliği
 •          Gece işeme teşhis ve tedavisi
 •          İshal, kabızlık
 •          Menenjit, teşhis ve tedavileri
 •          Gelişme geriliği
 •          Kansızlık
 •          Kusmalı ishalli hastalıklar
 •          Çok ağlama
 •          Ulusal aşı programında yer almayan aşılar isteğe bağlı olarak önerilmektedir.


Normal vücut sıcaklığı 36,1-37,5 olarak kabul edilir. Çocuğun vücut sıcaklığı sabah saatlerinde en düşük, saat 18:00 sularında ise en yüksek düzeydedir. Çocuklarda vücut sıcaklığı erişkinlerden daha yüksektir ve sağlıklı çocukta ateş yükselmesi bazen 1 dereceye kadar olabilir.
Ateş özellikle çeşitli enfeksiyon hastalıklarının sık görülen bir belirtisidir. Ateşin vücudun savunma sistemi üzerine olumlu etkileri vardır ancak yüksek ateşin uzun sürmesi organizmaya çeşitli zararlar verebilir. Bu yüzden bebeğin vücut ısısının kontrolü önem arz eder.
Bebek 1 aydan küçük ise ateş, hastalığın tek işareti olabilir. Ancak yaşamın ilk aylarında bebeklerde ısı regülasyonu tam gelişmemiş olduğundan, ağır enfeksiyonu olan yeni doğanlarda ateşin normal hatta düşük olabileceği de unutulmamalıdır. Isı geçirmeyen kalın kıyafetler giydirmenin ve ortamın aşırı sıcak olmasının bebekte kolaylıkla sıcaklık artışına neden olabileceği de akılda tutulmalıdır. Normal oda sıcaklığında iki kat pamuklu giysiler kullanmak daha uygun olur. Bebeğin ateşini, hastalık şüphesini akla getiren her durumda ölçmek, gerekli ve doğru olur.
·         Nedeni bilinmeyen ağlamalar oluyorsa,
·         Kusma, ishal varsa,
·         Cildi sıcaksa ve fazla terliyorsa,
·         Cildinde solukluk veya kızarıklık varsa,
·         Solunumu hızlı, yavaş ya da hırıltılı ise,
·         İştah azalmışsa,
·         Burnu akıyorsa,
·         Huzursuzluk varsa,
ateş ölçülmelidir.                 
Ateş, başlıca; ağız, koltukaltı, kulak veya makat bölgelerinden ölçülebilir. En hassas ölçüm yeri makattır(rektal). Rektal ateşin 38 dereceye kadar çıkması normal olarak kabul edilebilir. Çocuklarda yüksek ateşin hayatı tehdit edebilecek ciddi ya da kronik hastalıkların ilk ve tek belirtisi olabileceği unutulmamalı; problem, konunun uzmanları ile temasa geçilerek çözüme kavuşturulmalıdır.
 
 
 
 
                                                                    UZM. DR. ERTUĞRUL YILMAZ
                                                                  ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI
Tüm dünyada görülme sıklığı 4000 bebekte 1’dir. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede yeni doğan döneminde, tarama testi ile tanı koyulabilmektedir.
Tiroit bezi, boynun ön tarafında nefes borusunu kalkan gibi saran bir şekilde yer alır. Tiroit bezinin işlevleri hipotalamus ve hipofiz bezi tarafından kontrol edilir.
TSH, T4 ve T3 ölçümlerine “tiroit fonksiyon testleri” denir. Çocuklarda Total T4 yerine serbest T4 ölçümü yapılır. Serbest T4 kanda serbest dolaşan, proteine bağlı olmayan tiroit hormonunu gösterir.
Hipotiroidi durumunda önce TSH yükselir, sonra T4 ve T3 düşmeye başlar. Tiroid hormonu, vücudun birçok fonksiyonunda rol oynar:
·         Özellikle hayatın ilk 3 yılında beyin gelişimini sağlar.
·         Kemik, diş ve kas gelişimini sağlar.
·         Büyümeyi, boy uzamasını sağlar.
·         Metabolik aktiviteyi ve kiloyu düzenler.
·         Bağırsak hareketlerini düzenler.
·         Kalp hızını düzenler.
·         Vücut sıcaklığını ayarlar.
Konjenital Hipotiroidi’de tedaviye erken başlanırsa, hipotiroidiye bağlı zeka geriliğini önlemek mümkün olmaktadır.
Ülkemizde tarama test programı dahilinde ilk 48 saat ve beşinci gün topuk kanından bakılan TSH düzeyi ile erken dönemde tanı konabilmektedir. Böylece tedavinin bir an önce başlanması sağlanarak hipotiroidiye bağlı zeka geriliği önlenebilmektedir.
Konjenital Hipotiroidi vakalarının büyük bir çoğunluğu genetik nedenlere bağlı değildir. Büyük bir çoğunluğu, bebeğin tiroit bezinin, bebek anne karnındayken az gelişmiş olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yani Konjenital Hipotiroidi’li bebekler, tiroit bezi normalden daha küçük veya az gelişmiş olarak dünyaya gelirler.
Konjenital Hipotiroidi vakaları, %95 oranında belirti vermez. Çoğunlukla belirti olmadığından tarama testleri ile yakalanabilmektedir. Konjenital Hipotiroidi’nin az görülen belirtileri kalın sesle ağlama, az hareket etme, kaba yüz görünümü, büyük dil, kabızlık, kuru cilt, sarılık, fazla uyuma, düşük vücut ısısı olarak özetlenebilir.
Konjenital Hipotiroidi’nin tedavisinde hap şeklinde olan tiroit hormonu kullanılır. Aç karna bir miktar su ile eritilerek çay kaşığı ile verilebilir. Tabletin koku ve tat problemi yoktur. Soya maması ile beslenen bebeklerde, tiroit hormonunun bağırsaktan emilimi bozulduğunda, ya bu tür mamalar kullanılmamalı ya da kan-hormon değerleri yakın takip edilmelidir.
Konjenital Hipotiroidi’li bebek takibinde TSH ve T4 kontrol edilir. Tedavi başlandıktan 2 hafta sonra, daha sonra 4-6 haftada bir kan değerleri ölçümü yapılır. 1 yaş sonrası 2-3 ayda bir, 3 yaş sonrası ise 6 ayda bir tiroit fonksiyon testleri kontrol edilir.
Konjenital Hipotiroidi tanısı ile tedavi almakta olan hasta 2,5-3 yaşına geldiğinde tedaviye 4 hafta ara verilir ve tiroit fonksiyon testleri yapılır. Bunların %30’unda tedaviye gerek kalmaz. Bu bebeklere yanlış teşhis konmuş değildir. Bunlar geçici TSH yüksekliği olan bebeklerdir. Bu hastalara 3-6 ay sonra testler tekrarlanır. Eğer bu süre sonunda, TSH düzeyinde bir yükselme saptanırsa, tedavinin ömür boyu sürmesi gerektiği sonucuna varılmış olur.   
 
 
 
                                                                    UZM. DR. ERTUĞRUL YILMAZ
                                                                  ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI UZMANI