Yüklenirken Lütfen Bekleyiniz...

Genel Cerrahi Bölümü, Meme Kanseri Tarama Programı Başlamıştır.

Dünyada 8 kadından birinde meme kanseri görülmektedir. Meme dokusu kitleleri başlangıç evresinde çoğunlukla yavaş büyür. Kitlenin 1 cm çapına gelmesi ortalama 1-2 sene sürer. Bu dönemde elle muayene ile hissedilmeyen kitlelerin teşhis edilmesi yaşam kurtarıcıdır.
Özel Ankara Umut Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Meme Kanseri Tarama Protokolü

20-40 Yaş Arası:

  •     Ayda bir kere kendi kendine meme muayenesi
  •     Yılda bir kere klinik meme muayenesi

40-69 Yaş Arası:
  •     Ayda bir kere kendi kendine meme muayenesi
  •     Yılda bir kere klinik meme muayenesi
  •     Yılda bir kere mamografi çekimi
“Düzenli mamografi yaptırmak yaşam kurtarır”

Meme kanserlerin önlenmesinde ilk adım yılda bir klinik meme muayenesi ve hekim kontrollerini düzenli yaptırmaktır. 40 yaş üzeri tüm kadınlar, meme muayenesinin yanı sıra mamografi ve ultrasonografi tetkiki ile takip edilmelidir. Mamografi, meme kanseri taramasında altın standart tanı yöntemidir ve henüz bulgu vermeyen kitlelerin ortaya çıkarılmasını sağlar.
Özel Ankara Umut Hastanesinde 3 Boyutlu Dijital Mamografi (Tomosentez)
Bu gelişmiş mamografi teknolojisi ile “düşük radyasyon dozu” ile görüntü elde edilmekte ve meme 3 boyutlu olarak incelenebilmektedir. Dijital mamografide memenin kalınlığı ve yoğunluğuna göre verilecek radyasyon dozu ve sıkıştırma şiddeti ayarlanmaktadır. Meme yapısı yoğun olan kişilerde değerlendirilemeyen kitlelerin görüntülenmesi bu cihazla kolaylaşmaktadır. Görüntüler, PACS sistemi ile dijital ortamda arşivlenmekte ve hekimlerimizin 7/24 saat uzaktan erişimine sunulmaktadır.

Kontrastlı Spektral Mamografi (CESM), rutin mamografiye ilave olarak damardan kontrast madde enjeksiyonu ile yaklaşık 10 dakikada yapılır. Dijital mamografi ile aynı odada, aynı cihaz ve aynı pozisyonda uygulanır. Spektral ileri veri teknolojisi ile normal meme doku görüntüsünü ortadan kaldırılarak damardan zengin kanser dokusu varlığı teşhis edilir.

Meme ultrasonografi kolay ve güvenli bir tetkiktir. Çok küçük boyuttaki kitleler bile net bir şekilde görüntülenebilmekte ve gerekli durumlarda biyopsi yapılarak erken teşhis sağlanmaktadır.