Yüklenirken Lütfen Bekleyiniz...

Kolonoskopi

Kalın bağırsak hastalıklarında; bağırsağın bir bölümü ya da tamamının esnek ve ışıklı özel bir cihazla görülmesine dayanan bir işlemdir. İşlem sırasında birçok hastalığın teşhis ve tedavi eş zamanlı olarak yapılabilir (biyopsi, polipektomi vb.). Kolonoskopiden hemen önce damar yolu ile rahatlatıcı ve ağrı önleyici ilaçlar verilir. Hastalar herhangi bir rahatsızlık ağrı vb hissetmez. İşlemin süresi bağırsağın temizliği, yapısı ve mevcut şikâyet/hastalığa göre 20 dakika ile 1 saat arasında değişir.

Kolonoskopi hazırlığı, polip, kitle vb. oluşum ve bulguların gözden kaçmaması, işlemin detaylı ve tam yapılabilmesi açısından çok önemlidir. Miktarı çok az bile olsa dışkı varlığı bağırsağın tamamının yeterli ve tam incelenmesini engeller. Bu nedenle kalın barsakta hiç dışkı kalmamalıdır.

Kolonoskopi öncesi özel bir beslenme yöntemi uygulanır. 3 gün önce sıvı diyete başlanır. Posalı ve taneli besinler yenilmez. Günlük 3 litre olmak üzere her türlü sıvı içilebilir. İşlemden 6 saat önce sıvı, 8 saat önce besin alınması sonlandırılır.

Hekiminiz bağırsağın tamamen boşaltılması için bazı ilaçları önceden reçete eder. İlaçlar; işlemden önceki akşam tarif edildiği gibi içilir. İşlem sabahı bağırsağın son kısmını tamamen boşaltmak için reçete edilen lavman solüsyonu makattan uygulanır. Randevu saatinden 15 dk. önce refakatçi eşliğinde hastanede olunmalıdır.

Bazı hastalarda işlemden sonra 1-2 gün karında ağrı ve şişlik görülebilmekte ve çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir.