Yüklenirken Lütfen Bekleyiniz...

Omuz Hastalıkları

Omuz, ellerimizi çevrede istediğimiz gibi kullanmamız için konumlandıran önemli bir eklemdir. Ağrı, güçsüzlük ve kolay çıkabilme gibi nedenlerle omuz hareketlerinin kısıtlandığı durumlarda, vücudumuzun hayatımıza yetemediğini hissedebiliriz. Hastanemiz, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği bünyesinde bulunan Omuz Cerrahisi Bölümü’nün hedefi, bu yetmezlik durumunu nedenleriyle ele alıp düzeltmektir. Omuz bölgesi, 3 temel kemikten oluşur. Bağlar, kaslar ve tendonlar kemiklerin birbirlerine bağlanmasını ve hareketliliğini sağlar.

Tekrarlayıcı zorlamalı aktiviteler, kazalar, teknik hatalar içeren sportif girişimler eklemi oluşturan bu yapılarda aşınma süreçlerini başlatmaktadır. Aşınma; erken dönemde ağrı, aktivite kısıtlılığı; uzun dönemde kireçlenme ile sonuçlanabilmektedir.  

Tedavi metodu, altta yatan sorunun tipi ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Konservatif tedavinin (ağrı kontrolü, aktivite düzenlenmesi, fizyoterapi, enjeksiyonlar) yeterli olmaması halinde, uygun hallerde cerrahi metotlar kullanılır. Artroskopik cerrahi uygulamaları, bağ ve tendonların mekanik sorunlarında uygun çözüm olmaktadır. Kemik girişimler, protez uygulamaları, tendon transferleri ve kırık tedavileri için açık cerrahi gerekmektedir.