Yüklenirken Lütfen Bekleyiniz...

ÖZOFAGOGASTRODUODENOSKOPİ: Üst Gastrointestinal Sistem Endoskopi

Toplumda endoskopi olarak bilinen bu işlem; yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının bir bölümünün ışıklı ve esnek özel bir aletle incelenmesidir. Uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılan gastroskopi genellikle güvenli bir işlemdir. Ortalama 20 dakika sürer. İşlem sırasında hastayı rahatlatacak ancak uyanık tutacak miktarda sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar damardan verilir. Hasta ağrı, rahatsızlık vb. duymaz

Üst Gastrointestinal Sistem Endoskopi işlemi esnasında tanı ve tedavi amaçlı yapılan bazı girişimler aşağıdadir.

  • Gerekli durumlarda biyopsi alınması,
  • Poliplerin çıkarılması,
  • Kanamaların durdurulması,
  • Çeşitli darlıklar genişletilmesi.
İşleme Hazırlık

Endoskopi öncesi midenin boş olması gereklidir. Bu nedenle işlemden en az 8 saat önce yeme ve içme sonlandırılmalıdır. Hastalıklarınız, ilaçlarınız ve alerjileriniz hakkında hekim ve hemşirenize yeterli bilgi vermeli ve işleme bir refakatçi eşliğinde gelmelisiniz.

İşlem öncesi ağzınıza bir sprey sıkılarak boğazınız uyuşturulacaktır. Takılan serum eşliğinde damardan sakinleştirici ilaçlar verilecek, tansiyon, nabız gibi bulgularınız sürekli izlenecektir.

İşleme bağlı yan etkiler nadirdir ve genellikle hastanın zaten var olan diğer hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle hekim ve hemşireye hastanın bilinen sorunları ile ilgili kapsamlı bilgi verilmelidir.

İşlem sona erdikten sonra sakinleştirici ilaçların etkisi geçinceye kadar hasta izlenir. 1-2 saat içinde boğazdaki uyuşukluk geçer. Hekim başka bir öneride bulunmadı ise yemek yenebilir ve daha önceden kullanılan ilaçlar alınabilir. Birkaç gün boğazda rahatsızlık, mide ve karında ağrı/şişlik görülebilir ve çoğunlukla kendiliğinden geçer. Hekiminiz tarafından sonuç raporu ve bilgi verilecektir. Biyopsi yapıldığı durumlarda sonuç alınması daha uzun (birkaç gün) sürebilir.