Yüklenirken Lütfen Bekleyiniz...

Periferik Sinir Sıkışmaları

Periferik sinirler dediğimiz yapılar kabaca omurilikten çıkıp kollar, bacaklar, el ve ayak parmaklarına kadar uzanan sinirlerdir. Periferik sinir sıkışmaları kaza ve yaralanmalar yanında eklemlerin tekrarlanan zorlayıcı hareketleri, çeşitli sistemik hastalıklar, günlük yaşamdaki kullanımımıza bağlı mikrotravmalar, genetik faktörler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. En sık görülen sıkışma el bileği seviyesinde olan karpal tünel sendromu diye tanımladığımız sinir sıkışmasıdır. Azalan sıklıkta dirsekte (ulnar oluk sendromu), dizde (peroneal nöropati), kalçada (piriformis sendromu), ayak bileğinde de (tarsal tünel sendromu) sinir sıkışmaları olabilir. Bunlar dışında daha da nadir olabilen vücudun değişik bölgelerinde de (omuzda, kolda vb.) sinir sıkışmaları olabilir.

Sinir sıkışmasının bulguları genellikle sıkışan sinirin dağılım alanında ortaya çıkan uyuşma, karıncalanma gibi his kusurları, ileri evrelerinde ilgili sinirin çalıştırdığı kaslarda hafif derece güçsüzlükten tam felce kadar değişen kuvvet kaybı, kaslarda atrofi (erime) ve bazen ağrıdır.

Tanısı genellikle iyi bir nörolojik muayene ve sonrasında yapılan çeşitli tetkik yöntemleri ile koyulur.

Tedavisi hastanın şikayeti, tetkik sonuçları, muayene bulguları ve hastalığın şiddetine göre ilaç tedavisi, istirahat, fizyoterapi ve cerrahi olarak uygulanır.