3D Tomosentezli Mamografi

3D Tomosentezli Mamografi
  • Radyoloji

3D Tomosentezli Mamografi

Çekim işlemi klasik mamografi ile benzer nitelikler taşır ancak tomosentez mamografide görüntü elektrik sinyallerine dönüştürülür ve monitörlere aktarımı gerçekleşir. 

3D Tomosentez Özellikli Dijital Mamografi, meme dokusunu üç boyutlu olarak tarar. 
Bu yöntemle, değişik açılarla çok sayıda görüntü alınabilir ve meme dokusunun 1 mm’lik kesitler şeklinde üç boyutlu görüntüsü elde edilebilir.
Çekim işlemi klasik mamografi ile benzer nitelikler taşır ancak tomosentez mamografide görüntü elektrik sinyallerine dönüştürülür ve monitörlere aktarımı gerçekleşir. 
Bu sayede görüntüyü netleştirmek, küçük kitlelere ulaşmak ve detaylı bir incelemede bulunmak mümkün hale gelir. Ankara Umut Hastanesinde tomosentez mamografi işlemi 3D görüntü teknolojisi ile yapılmaktadır.

Tomosentez Çekimi Nasıl Yapılıyor?


Dijital meme taramasının geldiği nokta olan tomosentezde yapılan meme taraması dijital mamografi için yapılan taramayla aynı süreçlere sahiptir. Bu tarama yönteminde, hastanın memesi iki plastik tabaka arasına yerleştirilir; hastanın ve dolayısıyla memenin hareket etmesini önlemek amacı ile sabitleme yapılır. 
Işın tüpü meme dokusunun çevresinde hareket eder ve saniyeler içinde çekim işlemi tamamlanır. Çekim bittiği andan itibaren sonuçlar dijital ortama gönderilir. Dijital ortamda memenin üç boyutlu (3D) görüntüleri hazırlanır.
Diğer mamografi cihazlarına göre hastanın aldığı radyasyon dozu yüzde 30 oranında düşüktür ve yüksek kalitede çekim yapar. 
Tek görüntü üzerinden değil, memenin ince tabakalar halindeki dijital imajları üzerinden inceleme yapılır. Bu sayede meme kanserlerinde sorunlu bölgeler daha ayrıntılı bir taramadan geçmiş olur. Ayrıca kanser taklidi görüntü oluşturan durumların ayırt edilebilmesine de olanak tanır.

3D Tomosentez Mamografinin Avantajları


3D tomosentez mamografi incelemesinde X ışınları, çözünürlüğü yüksek dedektörler aracılığıyla görüntüyü dijital ortama aktarmaktadır. Standart mamografide görüntü filme aktarılır.
3D tomosentez mamografi standart mamografi ile eşdeğer radyasyon dozuna sahiptir.
3D tomosentez mamografi çok daha küçük kitleler üzerinde dahi gözlem olanağına sahiptir. Bu sayede hastanın yeniden inceleme için çağrılma oranı minimuma iner.
Elde edilen görüntü dijital ortamda olması bakımından hem arşivlenme hem de farklı hekimler tarafından incelenme imkanı içerir.
Bir diğer 3D tomosentez mamografi nedir sorusunun yanıtını arayan hastaların şikayeti de bu süreçte karşılaştıkları ağrı, sızlama, acı vb. şikayetlerdir. Tomosentez cihazının içerisine yerleştirilen meme, çekim için en uygun şekilde sabitlenmesinden dolayı uygulanan baskı minimumdur; bu sayede hastanın ağrı ve acı gibi şikayetleri azalır. Hasta için konforlu bir radyolojik incelemedir.


3D Tomosentez Mamografi Kimlere Önerilir?


Ülkemizde her 8 kadından 1’i meme kanseri hastalığına yakalanmaktadır. Bu durum 3D tomosentez mamografi nedir sorusuna bir yanıt olarak verilebilecek önemli bir orandır. 40 yaş üzeri her kadının yılda bir defa hiçbir şikayeti olmasa dahi mamografi çekimi yaptırması doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Meme kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır.
Ankara Umut Hastanesinde yapılan 3D tomosentez mamografi işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için +90 (312) 466 38 38 çağrı merkezimizle iletişime geçebilir veya mesaj bırakın formu üzerinden bilgilerinizi iletebilirsiniz.