Açık Emar (MR)

Açık Emar (MR)
  • Radyoloji

Açık Emar (MR)

Açık emar daha az gürültülü ortamlarda daha ferah bir şekilde görüntüleme yapılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. 

Görüntüleme sistemleri arasında yer alan MR (Emar), radyo dalgalarından istifade ederek hastalıkların ağrı ve acı çekmeden ve hastaların yan etkiler açısından en alt düzeyde etkilenmeleri sağlanarak rahatsızlıklarının teşhis edilmesidir. 
Görüntüleme teknolojisini bir adım daha ileriye taşıyan açık emar ise, belirli sebepler dolayısıyla MR çektiremeyen hastaların bu sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Açık emar daha az gürültülü ortamlarda daha ferah bir şekilde görüntüleme yapılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. 
Yapısı gereği hastaları nefes darlığı, stres, kaygı nöbetleri gibi olumsuzluklardan uzak tutarak görüntü elde edilmesini mümkün kılar. Özellikle çocuk hastaların emar çekimlerinde oldukça konforlu bir ortam sağlayarak hasta ve ebeveynlerin kaygılarını ortadan kaldırır.

Açık MR'ın Diğer MR 'lardan farkı nedir?
 
Kapalı alan korkusu (klostrofobi) ve kaygısı olanlar için MR çekimi her zaman zor olmuştur. Açık MR bu tür korkuları olan hastalar için büyük bir rahatlık sunmaktadır.
Normal MR cihazlarına göre 3 tarafı açık olan MR cihazımızda hastaların MR çekimleri daha kolay yapılabilmektedir.  Yaşlı ve çocuk hastalar ile kapalı emarda duramayan hastalarımız MR çekimi sırasında yanlarında refakatçisi ile MR çektirebilirler.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?
 
--Kapalı alan korkusu olanlar, mr çektirebilirler,
--Refakatçi gerektiren hastalar yanlarında refakatçi tutabilirler,
--Çocuk hastalar MR çekiminde herhangi bir sorun yaşamazlar,
--Sabit pozisyonda kalamayan hastalar açık mr ile çekim yaptırabilirler,
--Daha kısa sürede görüntüleme sağlanır,
--Herhangi bir ağrı veya sızıya neden olmaz,
--Yan etkileri kapalı mr sisteminden daha azdır.
 
Açık Tüp MR Çekimi Her Hasta için Uygun Mudur?
 
Açık emar sağladığı teknolojik olanaklarla hamile hastalar da dâhil olmak üzere tetkik imkânı sağlamaktadır. Uygulamada herhangi bir zararlı ışın kullanılmaması sebebiyle çocuk ve bebek yaştaki hastalar ebeveynlerinin kontrolünde açık emar uygulamasından rahatlıkla yararlanabilmektedir. 
Ayrıca 250 kg’a kadar vücut ağırlığına sahip olan hastalar cihazların açık tüp aralığı enine 70 cm uzunluğuna ize 145 cm uzunluğa sahiptir. Böylece, hastaların kapalı alan korkusu ortadan kaldırılarak konforlu bir şekilde tetkik yaptırabilmeleri mümkün olmaktadır.

MR Cihazında Radyasyon Riski Var Mıdır?
 
Açık emar uygulamaları diğer görüntüleme sistemlerinde kullanılan X ışınları kullanılmadan yapılabildiği için, herhangi bir radyasyon etkisine maruz kalınması söz konusu değildir. Manyetik Rezonans ( MR) güçlü manyetik alanlar içerisinde radyo dalgalarının kullanılmasıyla uygulama yapılabilen bir yöntemdir.
Sistemde görüntüleme yapıldıktan sonra herhangi bir radyasyona maruz kalınmadığı gibi, vücutta alerji oluşturmadan ve herhangi bir ağrı sızı yaşamadan tetkik yapılmasına olanak sağlar.
 
Açık MR Cihazları?

Açık Emar ve Yarı Açık Emar cihazlarımız, en yeni ve en gelişmiş yazılıma sahip cihazlar dır. Tüm teknolojik cihaz parkuru, kaliteden ödün vermeden Açık Emar konforunda doğru ve ayrıntılı görüntüler sağlamaktadır.

Açık Emar İçin Nasıl Hazırlanılmalı?
 
Açık emarın en önemli üstünlüğü, tetkik sırasında stres ve heyecanı en alt düzeyde tutabilme özelliğidir. Bunun yanı sıra, açık emar uygulamalarının birçoğuna hastaların günlük kıyafetleriyle girebilmelerinin sağladığı konfor özelliklerinden biridir. Açık emar uygulamasına hazırlanmak için yapılması gerekenler,
Olabildiğince az metal aksesuar barındıran giysiler giymek,
Takılar, kolyeler, saat ve varsa piercingler emar öncesi çıkarılmalıdır.
Görüntüleme esnasında tuvalet ihtiyacı oluşturacak miktarda sıvı alımından kaçınılmalıdır.
Varsa, vücutta bulunan kalp pili, implant, anevrizma klipsleri, intrauterin cihazları MR tetkikini yapacak olan uzmana bildirilmelidir.
Vücudumuda tıbbi nedenlerle bulunan metaller varsa ne yapmalı?
Çok güçlü bir mıknatısa sahip olduğu için vücudunda metalden yapılmış tıbbi aletler olan bazı kişilerin MR çektirmesi mümkün olmayabilir.  Teknisyeniniz çekime girmeden önce size herhangi bir implant veya cihaza sahip olup olmadığınızı soracaktır.  Aşağıdaki tıbbi alet veya cihazlara sahip kişiler doktorlarını ve çekim öncesi teknisyenlerini bu konuda bilgilendirmelidir:
Kalp pili
İşitme cihazı
Yapay kalp kapakçığı
Port katater
Protez , metal eklem, plaka
Teknisyeniniz bu durumda hangi MR cihazının kullanılabileceği ya da varsa riskler konusunda size bilgilendirerek yönlendirecektir.
 
Anestezili uyutarak MR(emar) çekililiyor mu? Anestezili MR fiyatı ne kadar ?
 
Ankara Umut Hastanesinde bulunan Açık MR (açık emar) cihazımızda hastalarımızın isteğine göre sedasyonlu (anestezili) olarak ta Açık MR çekilebilmektedir. Manyetik Rezonans Ücret bilgisi için randevu telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yapın