Röntgen

Röntgen
  • Radyoloji

Röntgen

Röntgen çekimleri, hastanemizde röntgen bölümlerinde radyografi uzmanları tarafından yapılır.

Röntgen, vücut içini x ışınları ile görselleştirir. Pek çok doku ve kemiklerin görüntülenmesinde yaygın olarak kullanılır ve ağrısız bir tetkiktir. Hastalıkların teşhis, takip ve tedavi süreci için çok faydalıdır. 
Röntgen çekimleri, hastanemizde röntgen bölümlerinde radyografi uzmanları tarafından yapılır. Ancak diş hekimleri gibi diğer bazı sağlık uzmanları tarafından da uygulanabilir.
Radyografik muayene, vücudun iç kısımlarının röntgen teknikleri ile görüntülenmesini sağlayan birçok çalışmayı kapsar. X ışınının neden olduğu radyasyon maruziyeti düşüktür, çoğu durumda testlerin faydaları risklerinden daha ağır basmaktadır. 

Röntgen cihazı nedir?


Röntgen cihazları, istenilen sürede, istenilen kalite ve miktarda x ışını elde edilmesini sağlar. Doktorların, ameliyat yapmak zorunda kalmadan, bir hastanın içinde neler olup bittiğini görmelerini sağlayan dev bir kamera gibidir.
Bu nedenle hiç şüphesiz ki doktorlar için vazgeçilmezdir. Röntgen cihazları radyografi ve radyoskopi cihazları olmak üzere iki guruba ayrılır. Radyografi aygıtlarıyla statik bir görüntüleme yapılırken, radyoskopi aygıtlarıyla dinamik görüntüleme yapılabilir.
Ankara Umut Hastanesinde son teknoloji Röntgen cihazları ve bilgili radyografi uzamanları tarafından yapılmaktadır.


Dijital Röntgen Çekimi Nasıl Yapılır?


Röntgen çekimi çekilecek bölgeye göre farklı metodlar barındırmaktadır. Örneğin ince bağırsak ve kalın bağırsak röntgeni çekimi için çekim öncesinde bağırsak temizliği yapılmaktadır. Hasta çekime aç gelmelidir. Kontrastlı olarak yapılan bu işlem ortalama 15-20 dakikada tamamlanabilmektedir. Sindirim yollarının röntgen çekiminde yine kontrastlı madde kullanılmaktadır. Akciğer röntgeninde hasta için herhangi bir maddeye gereksinim duyulmadan, doğrudan çekim yapılmaktadır. 
Genellikle dijital röntgen çekimi nedir sorusuna yanıt arayan hastaların merak ettiği sorulardan bir diğeri olan çekim prosedürü hakkında gerekli bilgi radyoloji teknisyeni tarafından verilmektedir.

Röntgen Türleri nelerdir ?

--Standart Bilgisayarlı Tomografi (BT): BT genellikle kan damarı anevrizmaları, kan pıhtıları ve koroner arter hastalığı gibi dolaşım sistemi sorunlarının teşhisinde kullanılır.
--Böbrek, üreter ve mesane röntgeni: İdrar yolunun değerlendirilmesinde kullanılan ilk tanı prosedürüdür. Karın bölgesini veya idrar ve gastrointestinal sistem organlarını ve yapılarını görüntülemek için yapılır.
--Diş röntgeni: Çene kemiği, dişler ve ağzın destekleyici dokuları hakkında yüksek düzeyde detay verir. Diş ve kemik röntgeniyle diş hekimleri diş köklerini, gelişen dişin durumunu ve kemik bölgesinin sağlığını takip edebilirler. Diş röntgeni türleri:
--Panoramik röntgen: Tek bir röntgende tüm ağzı gösterir. Hem üst hem de alt çenedeki tüm dişleri içerir. Bu tip röntgen özel bir cihaz gerektirir.
--Periapikal röntgen: Birkaç dişi ve diş köklerinin etrafındaki bölgeyi daha ayrıntılı görüntülemeyi sağlar.
--Bite-Wing röntgeni (Isırtma röntgeni): Özellikle birbirine komşu dişlerde ve aralarında oluşan çürükleri tespit etmede kullanılır.
--Sefalometrik projeksiyonlar: Başın her tarafından çekilen röntgenlerdir. Çeneye ve kişinin profiline göre dişlere bakmak için kullanılırlar.
--Kemik röntgeni: Kemik kırıklarının, yaralanmaların ve eklem anormalliklerinin değerlendirilmesinin en hızlı ve en kolay yoludur.
--Göğüs röntgeni: Göğüs bölgesindeki kemik, doku ve organların görüntülenme yöntemidir. Nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı ve sürekli öksürük gibi semptomlarda hastalık teşhisine yardımcı olur.
--Akciğer röntgeni: Bu röntgende, akciğerlerin üst, orta ve alt bölgeleri iki akciğer birbiriyle karşılaştırılarak değerlendirilir. Eğer görüntülerde asimetri varsa hangi tarafın anormal olduğuna karar verilir ve tedavi planlaması yapılır.
--Karın röntgeni: Karın içindeki yapı ve organların (ince ve kalın bağırsaklar, karaciğer ve mide) görüntüleme yöntemidir. Bulantı, mide ağrısı, kusma ve şişkinlik gibi semptomların nedenini bulmak için uygulanan ilk testlerden biridir.


Röntgen hangi hastalıklarda kullanılır?


Kemik ve diş röntgenleri
Kemik-diş kırığı ve enfeksiyonlar: Kemik ve dişlerdeki kırık ve enfeksiyonlar, çoğu durumda X ışınlarında net bir şekilde ortaya çıkar.
Artrit: Eklem röntgenleri ile artrit başlangıcı teşhis edilebilir ya da hastalığın seyri izlenebilir.
Skolyoz: Skolyoz tanısında ve tedavisi planlanırken tüm omurgayı kapsayan röntgen çekimlerinden yararlanılır.
Diş çürüğü: Diş ve çene röntgeniyle dişlerdeki boşluklar ve çürükler tespit edilir.
Osteoporoz: Röntgenin özel bir türü (Kemik dansitometrisi) kemik yoğunluğunu ölçmede kullanılır.
Kemik kanseri: Röntgen, kemik tümörlerini ortaya çıkarabilir.


Göğüs röntgenleri


Akciğer hastalıkları: Akciğer radyografilerinde pnömoni, tüberküloz veya akciğer kanseri bulguları görülebilir.
Meme kanseri: Meme dokusunu incelemek üzere mamografi adı verilen röntgen yöntemi kullanılır.
Kalp büyümesi: Bu türdeki kalp yetmezliği belirtisi röntgende açıkça görülebilir.
Kan damarlarında tıkanıklık: Akciğer ve kalpteki kan akışı değişiklikleri göğüs röntgeninde görülebilir.


Karın röntgenleri


Sindirim sistemi problemleri: Baryum gibi bir kontrast madde kullanarak çekilen röntgen filmleri, sindirim sisteminizdeki sorunların teşhisine yardımcı olabilir.
Yutulan cisimler: Özellikle çocukların yuttuğu bozuk para gibi cisimlerin vücut içindeki yeri x ışınlarıyla tespit edilebilir.

Dijital Röntgen Çekiminin Zararı Var Mıdır?


Dijital röntgen iyonize radyasyon içermesi bakımından çeşitli zararlar içermektedir. Ancak konuyla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken nokta röntgen çektirecek kişinin hamile olup olmadığıyla yakından alakalıdır. Hamilikte röntgen çektirmek, anne karnındaki bebekte çeşitli anomaliler, zeka, büyüme ve gelişme evresinde gerileme, genetik bozukluklar vb. riskler durumlar içermektedir. 
Bu nedenle aciliyet içermedikçe röntgen çekiminin hamilelik süreci sonrasına ertelenmesi tavsiye edilmektedir. Unutulmamalıdır ki, dijital röntgenden alınan radyasyonun zararı, bebeğin hamileliğin hangi evresinde olduğu ve radyasyonun dozuyla da doğrudan ilişkidir. Araştırmalara göre fetusa zarar verebilecek radyasyonun dozu 5 rad’dır.


Ankara Umut Hastanesinde yapılan dijital röntgen çekimi hakkında daha fazla bilgi almak için +90 (312) 466 38 38 çağrı merkezimizle iletişime geçebilir veya mesaj bırakın formu üzerinden bilgilerinizi iletebilirsiniz.